18 هنر نینجوتسو

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

آرشیو مطالب

برچسب ها

18 هنر نینجوتسو

هنرهای نینجوتسو

هر چند که نین جوتسو دارای زوایای بسیاری است و می‌توان هر روز و هر زمان توقع داشت که چیزی تازه و بدیع در آن یافت شود و پرده از ناگفته‌های آن برداشته شود. لیکن برای فراگیری و به درجه استادی رسیدن در این هنر، آنرا به ۱۸ بخش یا به عبارتی ۱۸ هنر تقسیم نموده‌اند تا فراگیری و بکارگیری آن ساده‌تر گردد. در زیر آن‌ها را به صورت خلاصه معرفی خواهیم نمود.

 

سئی شین تکی کیویو – SeiShin Teki Kyoyo – فرهنگ یا پالایش روحی – 教養

یک نینجا می‌بایست تفکر و تصویری واضح و شفاف درباره اهداف، تعهدات و انگیزه‌های خود در زندگی داشته باشد. ویژگی‌های شخصیتی فرد غالبا می‌تواند تاثیری در حد تفاوت مرگ و زندگی شخص داشته باشد. تمرین‌هایی در ارتباط با تحمل فکری و ذهنی، شیوه‌ها و راه‌های تفکر و بررسی مسائل و وقایع و داشتن دیدگاهی وسیع به هنگام ارزیابی مسائل و چیزهایی مختلف از این قبیل در کنار تمرینات فیزیکی به نینجا آموخته می‌شود. که منجر به پالایش روح و رسیدن به نگرشی بالاتر در زندگی وی می‌گردد.

تای جوتسو – Tai Jutsu – مبارزه بدون سلاح - 体術

به صورت لغوی به معنی مهارت بدنی یا هنر بدنی است و اصطلاحی در هنرهای رزمی ژاپنی است بر پایه حرکات بدون بهره‌گیری از سلاح یا ابزاری دیگر. این گروه از آموزش‌ها بیشتر به مهارت‌هایی باز میگردد که در آن اقدام به گرفتن بدن یا لباس حریف می‌شود. تای جوتسو خود به پنج زیر مجموعه تقسیم می‌گردد:

  1. کوپو جوتسو Koppojutsu: شکستن استخوان‌ها
  2. کوشی جوتسو Koshijutsu: ضربه به نقاط حساس بدن
  3. تای هن جوتسو Taihenjutsu: فرار، استقرار، افت و …
  4. داکن تای جوتسو Dakentaijutsu: هر روش حمله، نوع مشت، نوع لگد، ضربه با سر و غیره به اعصاب و نقاط حساس بدن.
  5. جو تای جوتسو Jutaijutsu: پرتاب کردن، قفل کردن مفاصل

در يك نوع طبقه بندي ديگر نيز تاي جوتسو به ۴ زير مجموعه تقسيم مي گردد:

۱- اوده (هنر پيچاندن مفاصل)

۲- تسوكي (هنر ضربه زدن)

۳- شيمه (هنر خفه كردن)

۴- باراي (هنر پرتاب كردن حريف)

نینجاتو – Ninjato – شمشیر نینجا - 忍者剣

همچنین به عنوان نینجا کن (ninjaken – 忍者剣) و شینوبی کاتانا (Shinobigatana – 忍刀) نیز شناخته می‌شود و به شمشیری اطلاق می‌شود که نینجاها با خود حمل می‌کردند. این شمشیر کوتاه‌تر از شمشیر سامورایی‌ها (کاتانا) و فاقد انحناست. قسمت محافظ دست آن عموما مربع شکل است. با توجه به اینکه تیغه آن مستقیم و فاقد انحناست برای برش‌های که با کاتانا استفاده می‌شود فاقد کاربرد است. کشیدن سریع شمشیر، ضربه زدن‌های هجومی، استفاده از آن در بالا رفتن از دیوار و دیگر مکان‌ها، از مواردیست که در این بخش آموزش داده می‌شود.

بوجوتسو – Bo Jutsu – مبارزه با چوب – 棒術

به سادگی می‌توان آنرا هنر استفاده و مبارزه با چوب دانست. که شامل به کارگیری انواع چوب، چوب بلند، چوب کوتاه و غیره می‌گردد.

شوریکن جوتسو – Shouriken Jutsu – ستاره نینجا - 手裏剣

از نظر لغوی “شمشیر مخفی شده در دست” معنا می‌دهد. این سلاح که به دو صورت تیغه‌ای و مسطح یا به اصطلاح گرد (مانند چرخ) طراحی می‌شد، ابزاری بود که به سمت دشمن پرتاب می‌شد. به علت داشتن تیغه‌ها و نوک تیز باعث زخمی شدن و حتی مرگ دشمن می‌شد.

سو جوتسو – So Jutsu – هنر نیزه - 槍術

در لغت به معنی هنر نیزه است، بارها شنیده شده که آنرا یاری جوتسو می‌نامند. هر چند که کلمه نیزه را در ژاپنی “یاری” 槍 می‌نامند ولی اطلاق سو جوتسو به آن مناسب تر می‌نماید. نیزه‌ها با طول‌های متفاوتی از یک متر تا ۶ متر ساخته میشدند و بکارگیری آنها مهارت کمتری نسبت به دیگر سلاح‌ها نیاز دارد. با توجه به طول آن در برابر دیگر سلاح‌ها می‌تواند از فرد بیشتر محافظت نماید.

ناگی ناتا جوتسو – Nagi Nata Jutsu – مبارزه با تبرزین - 長刀術 یا 薙刀術

این سلاح به علت وزنی که از قسمت برنده آن ناشی می‌شد و همچنین طول بلند دسته‌ی آن وسیله مناسبی جهت مقابله با سوارکاران بود و هنگام ضربه وارد کردن به حریف حتی زره را می‌شکافت و به بدن فرد آسیب می‌رساند.

کوساری کاما جوتسو – KusariGama Jutsu – داس و زنجیر - 鎖鎌

یک سلاح قدیمی و اصیل ژاپنی است که از یک وسیله داس مانند، زنجیری به طول ۱٫۸۰ تا ۲٫۷۵ متر که به آن جسم سنگینی متصل بود تشکیل می‌شد. از زنجیر و جسم سنگین برای مسدود کردن یا مهار اسلحه حریف استفاده می‌شد و از قسمت داسی شکل برای ضربه و آسیب رساندن استفاده می‌شود.

کایاکو جوتسو – Kayaku Jutsu – هنر آتش و انفجار - 火薬術

همانگونه که از نام این هنر بر می‌آید، هنری است از بکارگیری آتش و قدرت انفجار برای گمراه کردن یا آسیب رساندن به دشمن.

هن سو جوتسو – Henso Jutsu – هنر تغییر چهره - 変装術

هنر تغییر چهره یکی از هنرهایی است که نینجاها همواره برای نجات و محافظت از جان خویش، جاسوسی و … از آن استفاده می‌کردند. آن‌ها با نشان دادن خود به عنوان یک راهب، سامورائی، بازرگان و کشاورز خود را از خطر شناسایی شدن و لو رفتن محافظت می‌کردند. این هنر تنها به تغییر لباس خلاصه نمی‌شد و اینکه آن افراد دارای چه نوع بیان و طرز برخوردی بودند نیز اهمیت دارد.

شینوبی ایری – Shinubi Iri – ورود مخفیانه به اماکن -

هنری است برای ورود به اماکنی که قصد عملیات داشتند، بدون اینکه کسی متوجه شود. این هنر نیز خود ۵ روش داشت:

  1. نیوکیو نوجوتسو: استفاده از زمانبندی.
  2. مونومی نو جوتسو: کشف نقاط ضعیف در ساختمان برای ورود.
  3. نیوداکی نو جوتسو: استفاده از ضعف فیزیکی محافظان برای ورود.
  4. یوجی گاکوره: حواس پرتی، به معنی پرت کردن حواس محافظان برای ورود.
  5. جویی آن جوتسو: حذف نور و صدا و همچنین قرار گرفتن در نقاط کور محافظان با کمک نور یا صدا.

با جوتسو – Ba Jutsu – هنر سوارکاری

هنر سوارکاری و نبرد هنگام سوار بودن بر اسب.

سوئی رن جوتسو – Sui Ren jutsu – هنر استفاده از آب - 水練

شنا کردن بدون سروصدا و جلب توجه، زیر آب ماندن، استفاده از کلک و بلم و قایق، سوراخ کردن و شکستن پل‌ها برای در آب انداختن دشمن و ….

بوری یاکو – Boryaku – تاکتیک و استراتژی - 謀略

نینجاها با استفاده از تاکتیک‌ها و استراتژی‌های غیر معمول، به اهداف خود می‌رسیدند. استفاده از تکنیک‌هایی که باعث فریب دشمن می‌شد یا بکارگیری تجهیزات غیر معمول که به ظاهر قدرتی خارق العاده به نینجاها می‌داد در این دسته قرار می‌گرفتند.

چوهو – Choho – جاسوسی و کسب اطلاع - 諜報

در کل هنر جاسوسی است. این بخش یکی از مهمترین بخش‌های این رشته است. همچنین خرابکاری و تخریب نیز از مهارت‌هائی است که در این بخش آموزش داده می‌شود.

این تون جوتسو – Inton Jutsu – هنر فرار و مخفی شدن -

نینجاها در استفاده از روش‌های مختلف در اختفا و استتار در هنگام فرار بسیار مهارت دارند. هنگام فرار چنان سریع همرنگ طبیعت میشوند و در آن محو می‌گردند که دیگران آن‌ها را فردی غیر طبیعی و دارای قدرت‌های فوق بشری می‌پنداشتند. گوئی توانایی غیب شدن را دارند.

تن من- Ten mon – شناخت وضعیت آب و هوا - 天門

شناخت وضعیت آب و هوائی و اینکه چه زمان چه نوع وضعیتی وجود دارد به نینجا کمک می‌کند تا از ابزارها و تکنیک‌های مناسب تری برای رودررو قرار گرفتن با داشمن استفاده نماید.

چی مون – chi mon – جغرافیا و جهت شناسی - 地門

شناخت جغرافیای کشور و منطقه و محل قرارگیری رودخانه‌ها و کوه‌ها و تپه‌ها و نوع این عوارض و همچنین جهت یابی با کمک عوارض طبیعی و ستارگان و خورشید نینجا را در رسیدن به اهدافش کمک می کند.

نویسنده : نينجا بازدید : 2477 تاريخ : 10 مهر 1391 ساعت: 13:42
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها